JAK DBAĆ O LEN

JAK DBAĆ O LEN

Mimo że len jest jedną z najstarszych znanych roślin uprawnych, to właśnie len jest uważany za dar natury. Len to jeden z najszlachetniejszych materiałów. Produkty lniane uważane za ponadczasowe. Len posiada wiele korzystnych właściwości: len jest naturalnym, antyalergicznym, trwałym oraz biodegradowalnym materiałem. Wytwarzanie lnu przebiega w zrównoważonym ekologicznie procesie. Ponadto produkty lniane nie elektryzują się, są antybakteryjne i przewiewne.

 

W naszym sklepie pragniemy zaoferować Państwu artykuły lniane oraz lniano-bawełniane tylko najwyższej jakości. Te pierwsze czyli lniane cenione są za swoją gładkość, trwałość, jedwabisty połysk i komfort użytkowania. A te drugie, które powstały z połączenia lnu i bawełny, można określić mianem super tkanin. Współczesne technologie pozwoliły uszlachetnić tkaniny lniane i skonstruować mieszankę z bawełną. Len w połączeniu z bawełną to silne połączenie. Bawełna łagodzi nieco szorstkość lnu sprawiając, że tkanina jest bardziej delikatna, miękka.

 

Aby zakupiony produkt przynosił wiele radości i służył Państwu przez długie lata, prosimy postępować zgodnie z naszymi zaleceniami. Pamiętaj, że włókna, nici i tkaniny są tworzone przy pomocy różnych technologii, a także poddawane różnego rodzaju obróbkom. Dlatego należy ściśle przestrzegać symboli wskazanych na etykiecie.

 

Jak prać len? Jak prasować len? Jak suszyć len? W jakiej temperaturze prać len? Nie martw sie! Mimo że tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte, naturalne, białe i kolorowe są łatwe w pielęgnacji jednak należy zwrócić uwagę, że produkty lniane uszyte w kombinacji z innymi materiałami lub dodatkami nie lnianymi, mogą wymagać nieco innego sposobu pielegnacji. Zapoznaj się z uniwersalnymi zasadami jak dbać o len.

 

PRANIE LNU

 

Pranie to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji wyrobów lnianych oraz lniano-bawełnianych. Aby te produkty się nie zepsuły, należy do procesu prania lnu podejść jak należy - ze znajomością sprawy. Przemyślane pranie lnu znacznie wydłuża jego żywotność. A więc pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest przygotowanie.

 

Twarda woda będzie wymagać zmiękczacza, najlepiej bez zapachu, taka woda ułatwia pranie a wyrób lniany zachowa miękkość. Poszczególne produkty lniane należy prać jedynie z podobnymi kolorami. Upewnij się, że wszystkie inne rzeczy w pralce są podobne do lnianych pod względem koloru, wagi i instrukcji prania.

 

Zadbaj o to by lniane tekstylia nie były zbyt ściśnięte i by mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki. Używaj najdelikatniejszego dostępnego cyklu prania i wiruj na niskich obrotach 400-600, żeby uniknąć mocnych uszkodzenia włókien i mocnych zagnieceń. Ciągnięcie, wykręcanie, wyciskanie, skręcanie czy szorowanie spowoduje uszkodzenie włókien lnianych. Zawsze patrz na przepisy konserwacji dołączone do wyrobów.

 

ŚRODKI DO PRANIA LNU

 

Do prania artykułów lnianych używaj łagodnych środków do prania: naturalne szare mydło lub proszek. Wykluczone jest użycie silnych detergentów i wybielaczy i innych środków zawierających chlor gdyż osłabiają włókna lniane, mogą odbarwić tkaninę oraz wpływają negatywnie na ich trwałość. Nigdy nie czyścimy również produktów lnianych chemicznie. Do płukania nie używaj płynu zmiękczającego, gdyż jest on dedykowane dla tkanin syntetycznych, a nie naturalnych. W każdym bądź razie zawsze popatrz na informacje zamieszczone na etykiecie. Nie zaleca się używania do prania srodkow z enzymami.

 

SUSZENIE LNU

 

Suszenie wymaga uwagi i pewnej wiedzy. Preferowany sposób suszenia lnu to tradycyjne suszenie w pozycji pionowej. Lniane produkty po praniu należy rozwiesić do wyschnięcia. Aby lniana tkanina pachniała świeżo, nie zostawiaj jej na długo w łazience, jeśli nie ma tam dobrej wentylacji. Najlepiej suszyć len na świeżym powietrzu, gdzie mamy swobodną cyrkulację powietrza. Nie wystawiaj prania bezpośrednio na słońcu. Nie zalecamy używania suszarki mechanicznej, żeby nie osłabiać włókien lnianych. Wyrobów lnianych, aby łatwo się prasowały i dobrze wyglądały nie należy przesuszać.

 

PRASOWANIE LNU

 

Aby obrusy przez długi czas zachowały swój pierwotny wygląd, należy je nie tylko odpowiednio prać i suszyć, ale także prasować. Pomimo tego, że prasowanie lnu nie zawsze jest konieczne i własne preferencje mają na to duży wpływ, to jeśli zdecydujesz się na ten krok, warto pamiętać, aby produkty lniane lub lniano-bawełniane były jeszcze lekko wilgotne. Drugim sposobem na dobre wyprasowanie jest spryskiwanie materiału wodą bądź użycie pary w trakcie prasowania. Przemyślane prasowanie lnu znacznie wydłuża jego żywotność. Etykieta na opakowaniu zawiera informacje o właściwej dla lnu temperaturze żelazka.

 

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, uda Ci się nie tylko utrzymać wygląd artykulów lnianych przez wiele lat, ale także ułatwić dbanie o te produkty. Co więcej, lnane produkty nie sa najbardziej „kapryśnymi” z istniejących na rynku. Najważniejsze jest właściwe podejście. Teraz juz wiesz ze pielęgnacja lnu wcale nie należy do trudnych! Lub i cen len w swoim domu, znaj jego właściwości i czuj komfort tego wspaniałego włókna!

 

Przestrzeganie zaleceń na etykietach sprawi, że Twoje produkty lniane przez długi czas będą wyglądały tak, jak w dniu zakupu.

 

Jeżeli coś nam umknęło, prosimy o komentarze:  info[@]linen-textile.eu

 

PRZEWODNIK

  1. pl
  2. de
  3. en
linen textile eu

NASZE SKLEPY

KONTAKT

OBRUS LNIANY : ZALETY

REGULAMIN

PLIKI COOKIES

ZWROTY I REKLAMACJE

OZNACZENIA NA METCE

O NAS

JAK DOBRAĆ OBRUS

DOSTAWA I PŁATNOŚĆ

RODO

ZADZWOŃ I ZAMÓW:
+48 573 491 858

PIELĘGNACJA LNU

© 2023 linen-textile.eu

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Kopiowanie treści i zdjęć bez pisemnego zezwolenia zabronione.